Obsah filmu Masaryk
Drama Masaryk zapadá do proudu filmů, které v poslední době subjektivně formulují jakousi „alternativní historii“ českého národa ve 20. století, převážně v období druhé světové války. Patří mezi ně umělecky tak různorodé projekty, jako jsou Renčova Lída Baarová (2016), Ellisovo britské koprodukční drama Anthropoid (2016) nebo televizní série Roberta Sedláčka České století (2013–14) a Bohéma (2017). Pro všechny je příznačné, že se v nich historicky podložené reálie mísí s fiktivními událostmi, které ve skutečnosti proběhly jinak, nebo se vůbec nestaly.
Výpravné drama režiséra Julia Ševčíka přibližuje „neznámý“ výsek ze života českého...
Drama Masaryk zapadá do proudu filmů, které v poslední době subjektivně formulují jakousi „alternativní historii“ českého národa ve 20. století, převážně v období druhé světové války. Patří mezi ně umělecky tak různorodé projekty, jako jsou Renčova Lída Baarová (2016), Ellisovo britské koprodukční drama Anthropoid (2016) nebo televizní série Roberta Sedláčka České století (2013–14) a Bohéma (2017). Pro všechny je příznačné, že se v nich historicky podložené reálie mísí s fiktivními událostmi, které ve skutečnosti proběhly jinak, nebo se vůbec nestaly.
Výpravné drama režiséra Julia Ševčíka přibližuje „neznámý“ výsek ze života českého diplomata Jana Masaryka. Deprimovaný, vnitřně rozpolcený syn prvního československého prezidenta po podepsání mnichovské dohody odjede do USA a skončí v sanatoriu, jež vede německý psychiatr dr. Stein. Nový životní impulz mu dodá až seznámení s americkou novinářkou a spisovatelkou Marcií Davenportovou.
Tvůrci nelineárního příběhu útržkovitě přeskakujícího mezi roky 1938 a 1939 se historickou postavu rozhodli zatraktivnit. Masaryka líčí jako muže, jenž se snaží vystoupit ze stínu svého otce a zároveň se vymezit vůči „náhradnímu otci“ Edvardu Benešovi. Na pozadí „dnů zrady“, kterým Jan nemohl zabránit, zároveň diplomata zobrazují jako bohéma, jenž holdoval alkoholu, šňupal kokain a náruživě souložil s lepými blondýnami. Efektní je i vizuální stránka filmu natočená v hollywoodském duchu. Je sice reklamně manýristická, svou řemeslnou zručností ovšem vysoce přesahuje standardy české kinematografie.
Z faktografického hlediska diskutabilní uchopení snímku Masaryk zastínily kontroverze spojené s jeho premiérou. Česká filmová a televizní akademie mu nadělila tucet Českých lvů, ačkoli do zdejší oficiální distribuce vstoupil až pět dní po jejich předávání. Producenti totiž využili mezery ve statutu výročních cen ČFTA a snímek „exkluzivně“ nasadili na sedm dní do pražského kina Lucerna již v prosinci 2016.
Tomáš Seidl
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (3)
Související odkazy
Recenze: Masaryk
Čerstvý vítěz dvanácti Českých lvů. Ale aby nedošlo k mýlce – vypráví o Janovi, politikovi,... číst dál
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
režie:
hraje:
účinkuje:
scénář:
hudba:
střih:

Distributor v ČR: |
Bioscop, Garfield film |
|
|
Barevný: |
Ano |
|
|
Jazyková verze: |
česká |
|
|
Distribuční verze: |
česky |
|
|
Zvuk: |
Dolby Digital (SDDS/DTS) |
|
|
Přístupno: |
od 12 let |
|
|
|
|
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Masaryk >
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 7.8.2020
Tento film je těžké hodnotit. Podle úhlu pohledu by se totiž toto hodnocení muselo dost dramaticky lišit. Jako filmařina je to dost dobrá práce solidně využívající dobových reálií a s velmi poutavě vedenou kamerou. Jako životopisný film je to ale malér plný fikcí a nepřesností. Navíc je děj značně chaotický (zde nedokážu posoudit zda je to samotným scénářem nebo režijní koncepcí). Mě osobně ale dost vadilo, že režisér nezaměstnal více maskéry a fyzická podoba historických postav je dost pochybná (Kaiserův Beneš je v tomto směru opravdu tragický). Nostalgicky vzpomínám jak se vyřádili maskéři na F. Vicenovi aby z něj udělali Adolfa Hitlera pro film "Zítra vstanu a opařím se čajem". Takže když to posoudím komplexně neumím dát víc než 5 z 10 protože mi to vše vychází v tomhle filmu právě tak napůl.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 13.7.2018
║Rozpočet $-miliónov║Tržby USA ║Tržby Celosvetovo $1,330,000▐ ťažký film a téma na akékoľvek vychutnanie, presne tipovo anglicky chladný film, bez emócii, citu, herecky Karel Roden dosť dobre ale točí sa to skoro celé okolo politiky ale je to také na vedľajšej koľaji, tieto udalosti by chceli silnejšiu vyhrotenosť, gradáciu, skôr zaujmú epizódky zo psycho sanatória, na takú veľkú žatvu Českých Levov je to trošku málo /videl v kine: 45%/
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 28.6.2018
Zajímavý film, který Jana Masaryka ukáže víc z jiné stránky než je politika. Roden výborný, Kaiser jako Beneš také. Chvílemi jsem se v linii příběhu mírně ztrácel, asi to bylo změnou tempa. Polovinu filmu mluví Roden anglicky a spolu se zahraničním obsazení to podtrhuje historický charakter filmu.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 16.6.2018
Ne, tady vážně musím jít proti proudu.
Pozorně jsem si přečetl všechny recenze na snímek Júlia Ševčíka, Masaryk. A za svou osobu s nimi nemohu souhlasit. Já viděl brilantní sondu do přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století, prostřednictvím osoby Jana Masaryka. Výtky typu, mělo to být až do osmačtyřicátého roku, ty fakt neberu. Už takhle má film skoro dvě hodiny.Navíc, režisér se chtěl věnovat jen určitému úseku dějin. Nebo výtky, že se režisér spolu se scénáristy snažil o bulvárnost. Taky neberu. Právě ta rozpolcenost, labilita, neortodoxnost i potřeba vychutnávat si život plnými doušky k Janu Masarykovi patří a plně to dokresluje jeho osobnost.
Když pominu technické stránky filmu, jako je hudba, střih, kamera, či lokace, kde je vše na té nejvyšší úrovni, zbývá mi, zmínit se o hercích.
A tady musím složit poklonu nejvyšší. Ve vedlejších rolích vidíme spoustu skvělých hereckých výkonů. Například německý herec Hanns Zischler v roli psychiatra byl výtečný. Ale to co předvedli Karel Roden, v titulní roli a Oldřich Kaiser v roli Edvarda Beneše, to je něco absolutně výjimečného a po právu si oba odnesli cenu Českého lva.
Těchto ocenění ostatně snímek posbíral celkem 11 a znovu musím opakovat, za mne, zcela zaslouženě. Jedná se o jeden z nejlepších porevolučních snímků.
Reklama
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 11.3.2018
Jako článek z Blesku
Poslední dobou je to jako přes kopírák. Nový historický film, já se těším a v průběhu filmu mám chuť odejít a věnovat svůj drahocenný čas něčemu smysluplnějšímu, třeba zírání do zdi. Nejinak je tomu i v případě Masaryka. První díl se točí akorát kolem blázince, šňupání koksu a šoustání s děvkama. V druhém díle už se trochu probírá Mnichov, ale velmi zjednodušeně a nepřesně. Celý film jsem navíc napjatě čekal, jak si tvůrci poradili se ztvárněním událostí od února až po 9. března 1948 večer. Vyřešili to opravdu originálně. Přesně jak napsal někdo nade mnou. Jako kdyby ve filmu o Heydrichovi chyběl atentát. Takhle nevypadá seriozní životopisný, historický film.
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 7.3.2018
Modla?
I když doba časem zkresluje, na některé věci se zapomíná, mě se ten film nelíbil. Pamatuju, že dědové považovali oba Masaryky a Beneše za "někoho". Děda po celou dobu vlády KSČ měl schovány obrazy s TGM i EB. Mám časopis s reportáží z pohřbu JM. A následně EB. Tenhle film z Jana udělal šílence, feťáka, který se měl doživotně léčit pod dozorem v sanatoriu a z Beneše vypočítavýho hajzlíka, kterej zradil národ. Nehledě na to, že bych čekal, že rozehranou partii dohrajou o 10 let později. Pokud se skutečně EB i JM v 1938 chovali takto, nelze se pak divit postojům z 1948. Přesto, i pokud je film natočen podle skutečnosti, nelíbi se mi, sráží z piedestalů české modly...
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 6.2.2018
CIZI REC
JISTE JE TO PEKNY FILM ALE NEROZUMIM ANGLICKY PROCV NEJSOU VE FILMU ANGLICKE TITULKY TAK KAZDY MUZE POCHOPIT O CO JDE
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 5.1.2018
Skvela prace ceskeho filmu...
Dalsi z dukazu, ze kdyz se chce, tak to jde, konecne film, kde musim ocenit hlavne rezii a skvely herecky vykon Rodena, je velmi verohodny. Filmu sem se bal, kvuli pokryteckemu pohledu na Masaryka, ktery se narodil do doby, kterou bychom dnes zazit nechteli a rozhodne tak nemame pravo ho jakkoli soudit. Ovsem v popredi je skvele popsana udalost kolem velezrady tzv. Mnichovske dohody a pozadi extremne narocne diplomacie a boje doslova Davida s Goliasem, kdy nebylo snadne situaci "uridit" tak, aby se Ceskoslovensko nestalo tim, kdo zahajil nejhorsi valku vsech dob!!!! Kdy se cele lidstvo dostalo na pokraj srazu jen diky vlastni malosti a dablovi, jenz byl malirem pokoju a nedosahl vyssi hodnosti, nez desatnik a presto velel cele nemecke armade, proste debil s Parkisonem. Je to film, ktery se do dnesni doby hodi vice, nez co jineho, rozhodne lepe, nez zcela smysleny Habrmannuv mlyn. Vsem, kteri to vidi jinak radim navstivit Lidicky pamatnik... Je smutne, jak nekteri dupou po historickych faktech. Byl "Jenik" fetak...? Kdovi, s fetaky se rozhodne stykal, napr. Hassem a dalsimi herci. Ovsem jak jsem psal, co by jste delali Vy, kdybyste meli resit takovehle problemy... Lidi dneska fetujou jen z nudy! Zpet k filmu, nejsem nastesti kritik a za me to je dobre udelany film.
Reklama
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 24.10.2017
Jako kdyby ve filmu o Heydrichovi, chyběl atentát
Poté, co jsem viděl upoutávky a četl některé recenze, přistupoval jsem k filmu s obavami. Ty se do značné míry bohužel naplnily. Z filmu čiší snaha zoufale zaujmout diváky, aby přišli i na film s "politickým tématem". Takže se scénář lacině zaměřuje hlavně na bulvární stránky Masarykova života. Z nichž mnohé jsou navíc…, no řekněme "historicky nepodložené". Jako například Masarykovo šňupání koksu. Film se zaměřuje na jeho rozmařilé hýření na večírcích, alkoholismus, sexuální radovánky a na jeho psychické problémy a pobyt v psychiatrické léčebně. Jeho "politický život" je převážně jen jako, (nutná, ale nudná), kulisa v pozadí.
Má ale film i své kladné stránky, to ano. Tou hlavní je filmařsky řemeslně dobře a velkoryse odvedená práce. Prostředí a reálie působí hodně věrohodně. Kvalitní je také herecký výkon Karla Rodena v roli Jana Masaryka i Oldřicha Kaisera, coby Edvarda Beneše. Nepokulhávají za nimi ani ostatní. O to je větší škoda, že scénář se zaměřil hlavně na tu falešnou atraktivitu Masarykova života a zcela pominul, ten historicky opravdu nejatraktivnější okamžik jeho bytí a tím byly okolnosti jeho smrti. Tak ano, byl by to trochu tenký led. Protože úplná detailní pravda známá není, jakkoliv už jen málo lidí pochybuje o tom, že to nebyla sebevražda, ale úkladná politická vražda. A když tvůrcům nevadil tenký led v případě kokainu, tak mohli být odvážnější i ve ztvárnění nejosudovějšího okamžiku Masarykova života. Škoda, film ve kterém je odvedeno tolik perfektní filmařské práce, mi tímto přijde, jako promarněná příležitost.
.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 10.10.2017
Zklamání
Konečně film o synovi TGM. Osoba málo populární a pokud by nebylo tolik mystéria okolo jeho smrti tak se o něm mnoho nemluví. Čekal jsem něco životopisného. Mohl se tam objevit TGM a třeba i K.Čapek. NE, NE, NE. Prostě šukáme, fetujeme a duševně se hroutíme. A nakonec nemohli opomenout - smrt. (skočil/spadnul/vystrčili). Asi to lépe odpovídá dnešní době a tvůrčímu týmu.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film