Obsah filmu Volyň
Příběh filmu Volyň začíná roku 1939 optimisticky – svatbou starší dcery polského sedláka Głowackého. Ten žije se svojí rodinou na Volyni, kde vedle sebe v poklidu po mnoho let bydleli Poláci, Ukrajinci, Židé i Češi. Jeho mladší dcera Zosia se zamiluje do ukrajinského souseda Petra, jenže otec jí za muže vybral bohatého polského hospodáře Skibu, staršího vdovce se dvěma dětmi. Pro romantickou lásku není v tomto kraji místo a Zosia se stane Skibovou ženou. Jejich soužití však záhy naruší válka. Oba se stávají svědkem bouřlivých historických událostí – okupace sovětské, nacistické a nakonec akcí ukrajinských nacionalistů. Jejich útoky proti...
Příběh filmu Volyň začíná roku 1939 optimisticky – svatbou starší dcery polského sedláka Głowackého. Ten žije se svojí rodinou na Volyni, kde vedle sebe v poklidu po mnoho let bydleli Poláci, Ukrajinci, Židé i Češi. Jeho mladší dcera Zosia se zamiluje do ukrajinského souseda Petra, jenže otec jí za muže vybral bohatého polského hospodáře Skibu, staršího vdovce se dvěma dětmi. Pro romantickou lásku není v tomto kraji místo a Zosia se stane Skibovou ženou. Jejich soužití však záhy naruší válka. Oba se stávají svědkem bouřlivých historických událostí – okupace sovětské, nacistické a nakonec akcí ukrajinských nacionalistů. Jejich útoky proti polskému obyvatelstvu kulminuji v létě 1943. Mladá žena musí před sousedskou nenávistí a brutalitou uchránit nejen sebe, ale také své blízké.
Inspirací pro filmovou verzi Volyně se stala kniha Stanisława Srokowského Nenávist i vzpomínky přeživších účastníků volyňských masakrů. Podobnost tématu nedá nevzpomenout na Smarzowského předchozí snímek Růžena (Róża, 2011), v němž se tvůrce také vrátil do pohraničních oblastí Polska, v tomto případě do východního Pruska, aby představil komplikovanou historii kraje v době kolem druhé světové války. V obou případech zobrazil tragické události svým specifickým naturalistickým způsobem, který mu domácí kritika často vytýká. I přesto se Smarzowského filmy trvale řadí mezi komerčně nejúspěšnější, nejspíš i proto, že režisér úmyslně využívá všech výrazových prostředků k dosažení silného diváckého prožitku a katarze.
Není tajemstvím, že realizace Volyně byla nákladná a že na dokončení snímku finančně přispěli i sami diváci. Díky tomu vznikla historická freska, která zároveň promlouvá k současnosti. Volyň razantně připomíná, že nenávist mezi národy plodí znovu nenávist a ta vede často k hrůzným činům. Na LFŠ uvedeme hybridní verzi filmu doplněnou historickými informacemi, určenou pro zahraniční publikum.
Petr Vlček
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 31.3.2022
Myslela jsem, že se mnou hned tak něco neotřese, ale mýlila jsem se. Tento film možná brzo skončí v trezorech, protože otevřeně vypráví o tom, jak během druhé světové války Ukrajinci ve Wołyńské oblasti, která dříve přináležela k Polsku, postupně vygradovali svou nenávist vůči Polákům a Židům. O tom, jak nejen Banderovci pobíjeli lidi bez ohledu na pohlaví a věk naprosto brutálním a nelidským způsobem.
A historie se opakuje... bohužel.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 6.5.2021
Polský film
Se značně odlišuje od toho, co máme tady..doma...jejich režiséři se
nikdy nebojí si zvolit konfrontační téma (mimo jiné ve třicátých letech Západní část Ukrajiny byla ,,kolonizována" částečně armádou a policií, což umožnilo vzestup ukrajinského nacionalismu). Film však ukazuje, že natočit historický film umějí naši severní sousedé, než-li ti, co se o to pokouší v této zemi..
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 9.2.2019
Jedním slovem masakr. Poláci se toho nebáli a natočili něco, u čeho by ten rakouský talentovaný malíř, co měl štětku na špatném místě a vedl svůj boj, zbledl závistí. Závěrečná půlhodina je pro silné jedince. Společná Evropa je prostě blbost...
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 9.9.2018
HOMO HOMINI LUPUS?
… kdepak, v tomhle jsou vlci nevinně! Neuvěřitelně syrová a brutální výpověď o tom, co všechno se dá páchat pod rouškou pojmů "služba Bohu a láska k národu". Od pomalého, téměř folkloristicky laděného začátku tempo nenávisti eskaluje až k závěrečné půlhodině krvavého masakru, ve kterém prakticky není mezi řáděním obou stran valného rozdílu. Celá situace je o to děsivější, že přestože se jedná o válečný film, převážná většina těchto zvěrstev nejde na vrub vojenským operacím, ale zrůdnému konání mezi obyčejnými lidmi, ještě zcela nedávno sousedy a snad i kamarády.
Reklama
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 24.3.2018
Místy špatná kamera, a ještě horší střih. Ale opravdu jen místy. Jinak je to zpracováno profesionálně a na úrovni. To se snímku upřít nedá a za to má plusové body. Ty mínusové, ty jsou především za zbytečně dlouhou stopáž. Ke konci se mi už postavy ztrácely z paměti a právě vinou dlouhé stopáže jsem se občas zamotal v otázce kdo je kdo. Ovšem sekundové prostřihy na mrtvoly taky určení nepomohly. Trošku mi to připomnělo Jugoslávskou okupaci, kde taky byly asi dvě tři minuty filmu dost brutální a dělaly se z toho orgie, jak to není sadistický film. V každém případě hodnotím čtyřicet s tím, že k druhému posuzování nedojde. Ergo je čtyřicet asi závěrečný verdikt. (Tak přece jen došlo ke druhému sledování a musím přehodnotit. Přidávám za masky a efekty a herce všeobecně).
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 8.4.2017
Krvavá jatka na Ukrajině....
Tento režisér točí celkem drsné, depresivní, nepříjemné, temné filmy a např. Růžena (2011) nebo Temný dům (2009) jsou toho příkladem. Wolyň jede ve stejných kolejích, jedná se o historické, válečné drama, podobné svojí atmosférou a celkovým vyzněním třeba snímku Jdi a dívej se (1985). Vydíme Ukrajinu roku 1939 až 1943 kdy se zde stane spousty věcí a zemi obsazují a bojují v ní Němci, Rusové, Ukrajinci (rozděleni do více frakcí) Poláci a taky se zde koná vraždění a okrádání židů. Čekal jsem trochu jiný film, ale nakonec musím říct, že ukázané je to reálně, drsné a kruté výjevy vás neminou hlavně v poslední půlhodině a film ukazuje hlavně to jací lidé dokáží být zrůdy v jakékoliv době a skutečnost musela být asi daleko strašnější! Divím se, že film nedostal prostor v našich kinech, který by si myslím zasloužil....
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film