Byl hlavním zpěvákem inauguračního večera prezidenta USA Billa Clintona v roce 1997, hvězda té nejvyšší svítivosti, zpěvák a skladatel Stevie Wonder. Narodil se jako třetí dítě manželů Judkinsových,jako Steveland Judkins , ve městě Saginaw, stát Michigan. Své příjmení pak měnil ještě dvakrát, když se jeho matka opakovaně vdala - chvíli byl Hardaway, chvíli Morris.
Bylo 13. května roku 1950, když se o celý jeden měsíc dříve Stevie narodil, ale náhody nekončily a za pobytu v inkubátoru kdosi ze zdravotního personálu pustil dovnitř vyšší dávku kyslíku, což se v příčinné souvislosti projevilo na jeho ztrátě zraku. Přes mimořádně závažné zdravotní postižení se vždy zapojoval do klukovských her. V roce 1957 se s matkou přestěhoval do Detroitu. Neměl zde kamarády, neznal své okolí jako v Saginaw.
Uzavíral se do sebe, zdržoval se často doma, vysedával u rádia a pobrukoval si některé melodie. Následně sám začal hledat ve svém nitru odraz těchto melodií a hudební talent se uvolnil a začal si své hudební nápady přezpívávat. Do rukou se mu dostaly starší hudební nástroje, které poměrně rychle poslepu zvládal. V deseti letech se poprvé dostal do místního baptistického kostela, kde se jeho zpěv stal doslova senzací a zakrátko s podpisem matky na smlouvě, aby mohl jako nedospělý zpívat u nahrávací firmy, vykročil za svou slávou. V necelých dvanácti letech se stal prvotřídní jedničkou detroitského vydavatelství Tamla Motown a i první album se symbolicky jmenovalo 12-Year-Old-Genius.
Zpíval i v rádiu a dostal se záhy na popřední místa hitparád s písní ze svého prvního alba Fingertips. Milou přezdívkou označovaný jako Little Stevie Wonder /Malý Stevie Zázrak/. Často byl pro svůj handicap srovnáván s Rayem Charlesem, což se umocnilo Stevieho písní Pocta strýčku Rayovi. Již v roce 1966 se začal prosazovat Stevie Wonder jako autor písní I Was Made To Love Her. Po krátkém období mutování se s již pozměněným hlasem objevil ve svém kmenovém vydavatelství a překvapil všechny svým rozhodnutím, že si bude písničky vybírat sám.
Vymínil si absolutní kontrolu nejen nad nahráváním, ale i vydáváním svých alb. Od té doby si písničky psal zásadně sám, dokonce i sám nahrával většinu nástrojových partů. V roce 1971 vyšlo Stevieho první autorské album From Where I Come, které sice nebylo jásavě přijato, ale již v roce 1972 se bleskově proslavilo album Talking Book. Tím okamžikem se otevřely pomyslná stavidla všech muzikální schopnosti Stevieho Wondera.
Nepsal hudbu jen pro sebe, ale i pro další své přítel a postupně se stal nejvytíženějším i nejoblíbenějším černošským hudebníkem a zejména zpěvákem své doby. V roce 1973 při autonehodě ohluchl, ale jako bojovník zvládl i tuto ztrátu. Samostatnou částí jeho hudební tvorby je komponování filmové hudby, např. Tajemný život; Horečka džungle a dal.
Pod svým jménem psaným pozpátku - Eivets Rednow nahrál skvělé instrumentální jazzové album. Je držitelem více jak dvacítky ocenění Grammy. V roce 1996 převzal Cenu Grammy za celoživotní přínos. Získal i Oscara za píseň I love you, kterou psal pro svou matku. . Ve svém osobním životě si počínal se střídavým úspěchem. Poprvé se oženil v roce 1970, ale po dvouletém manželství se rozvedl. S druhou ženou Yolandou Simons má dvě dcery Aishu /1975/ a Keitu /1979/. Dokonce má i dva syny Mumtaze a Kwama pocházející ze vztahu se zpěvačkou Melody McCully.
Stále komponuje a denně musí složit nějakou novou melodii a promýšlí další a další hudební nápady. Kam se pohne na svých cestách, vozí své ministudio, aby mohl kdekoliv a také kdykoliv zachytit, co jej napadne v labyrintech jeho bujné hudební fantazie. Má i jednu divokou zálibu. Příležitostně si nechá převézt vůz na poušť a zde se volně projíždí a nikoho neohrožuje. V roce 1989 byl uveden do síně slávy rock´and rollu´. Rok 1999 mu přinesl ocenění v podobě ceny Polar Music Prize – švédské hudební akademie.
Erkul
Autor: Erkul .