Popis / Obsah / Info k filmu Hobit: Šmakova dračí poušťHobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka - nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysl celé pouti.
Zdroj: HBO Europe
Vysílání: dabing
Premiéra: 01.02.2015 HBO
oficiální text distributoraPopis / Obsah / Info k filmu Hobit: Šmakova dračí poušť‚Hobit – Šmakova dračí poušť‘ předčí první díl
S přehledem. Zatím co v prvním dílu trilogie jsme „ztratili“ spoustu času poznáváním postav, druhý díl je nabitý akcí a novými postavami. Druhý díl vám uteče jako voda (plná sudů s trpaslíky).
Ale vraťme se na konec prvního dílu, kdy skupinu trpaslíků, kteří společně s hobitem Bilbem a čarodějem Gandalfem míří k Ereboru a Osamělé hoře, pronásledují skřeti vedení Azogem, dávným nepřítelem trpaslíků. Film „Hobit: Šmakova dračí poušť“, druhý díl filmové trilogie podle stále populárního mistrovského románu Hobit britského spisovatele J. R. R. Tolkiena, natočil držitel Oscara režisér Peter Jackson. Všechny díly filmové trilogie popisují souvislý příběh odehrávající se ve Středozemi 60 let před událostmi popisovanými v románu „Pán prstenů“, který na plátna kin uvedl Jackson se svým filmovým štábem v kasovně úspěšné filmové trilogii kulminující oscarovým dílem „Pán prstenů: Návrat krále“. Nyní tedy Bilbo, Thorin Pavéza (vůdce trpaslíků) a ostatní stojí před další překážkou, která je dělí od Osamělé hory, lesem Mirkwood. Ten to les patří Lesním elfům, ale také zákeřným a nebezpečným Pavoukům, kteří trpaslíkům určitě zavaří. Navíc jsou neustále pronásledováni skřety a dalšími nástrahami, které jim cestu v žádném případě neusnadňují, navzdory velké pomoci mocného Gandalfa.
Jedním z nejočekávanějších je pak odhalení draka Šmaka (s hlasem Benedicta Cumberbatche), který okamžitě získá vaši plnou pozornost a naprosto vás okouzlí. Ale to je vlastně až téměř závěr druhého dílu, který, jak jsem už napsal, je tentokrát plný akce (až na několik málo klidnějších míst, která jsou ale i v předloze). Například únik trpaslíků z říše Lesních elfů je srovnatelný s nejlepšími akčními scénami jiných filmů. Právě tam také (v časové ose příběhu) poprvé poznáváme Legolase (Orlando Bloom) a Tauriel (Evangeline Lilly), elfy, kteří tak úplně nesouhlasí s postoji svého vůdce. Další výraznou novou postavou je Bard (Luke Evans), rebel z Jezerního města. Bard stojí před rozhodnutím na čí stranu se postavit a koho zájmy vlastně chrání. S trpaslíky to nebylo vždy jednoduché a předek Thorina Pavézy nejednal pokaždé v zájmu svého národa ani lidí v okolí Osamělé hory... „Bard má hodně skvělých momentů. Snaží se jít proti proudu a získat pro svou rodinu lepší život. Po smrti ženy zůstal s dětmi sám a jsou středobodem jeho života. Uvědomíte si, že jeho jediným hlavním cílem je udržet rodinu v bezpečí, ale to je velmi křehké a náhle je ohroženo. Jeho dědeček Girion se při prvním útoku Šmaka pokoušel draka zabít a zachránit lid, což se mu nepovedlo. Bardovi připadá, že jeho rod je zodpovědný za to, jak země dopadla a s tím žije. Jeho osudy jsou však mnohem epičtější,“ říká Luke Evans.
Dvojka má, kromě lepšího scénáře co se akce týká, také další plus. Řada postav dostává více prostoru, takže jejich charaktery jsou lépe vykresleny a i ten, kdo Tolkienova Hobita nečetl, začíná postavy lépe chápat a poznávat. Ovšem i toto plus má svá omezení a například postava Medděda, kožoměnce, který je napůl člověk a napůl medvěd, příběhem jaksi prosviští, zatímco v knize je jeho postava i osudy jeho rodu na mnohem širší ploše. Zde je jeho minulost shrnuta do několika málo vět a postava se stává skoro zbytečnou. Paradoxně také samotný Bilbo (Martin Freeman), byť je opět herecky skvělý a hobitovsky roztomilý, se zdá poněkud odsunutý na vedlejší kolej. A to i přes jeho nesporný vliv na celý děj. Bilbo začíná poznávat negativní vliv drahocenného prstenu, který nalezl v prvním díle. Zvláště v některých scénách je Freemanovo herecké umění přímo hmatatelné, ve chvílích, kdy místo slov nastupuje mimika a gesta místo slov, je geniální. „Bilbo se v průběhu cesty hodně změnil, ale zatím neměl moc možností ukázat všechno. Vždycky jsem režisérovi říkal ‚Pete (Jackson) můžu už teď? Už je určitě čas ukázat, že je Bilbo trochu silnější,‘ a on mě uklidňoval: ‚Ještě počkej, to přijde, teď ještě ne.‘ Takže zatím pořád hraju Bilba víc zdrženlivě, jako někoho, kdo se pořád ještě snaží najít svůj hlas a kdo se skoro bojí dýchat. Teprve v sobě hledá tu ocel odvahy. Ale probouzí ji pokaždé, když se on nebo jeho přátelé dostanou do nebezpečí,“ prozrazuje Martin Freeman.
Další drobností, kterou jsem zaznamenal, je také (pochopitelný) rozdíl mezi Legolasem z „Pána prstenů“ a nyní z „Hobita“. Jistě, Orlando Bloom zestárl od „Návratu krále“ o deset let, což se samozřejmě na vzhledu projeví. Nicméně proti Legolasovi z první trilogie jsou ta kila a věk ve tváři znát celkem dost, ačkoli je jistě maskéři a tvůrci speciálních efektů mohli zvládnout lépe. Zejména vzhledem k tomu, že „tento“ Legolas v příběhu vlastně předchází své „pánoprstenovské“ postavě. Vzpomínáte na Froda v úvodu prvního dílu? Tam jako by čas stejných deseti let vůbec neuběhl.
Samozřejmě nemůže chybět několik oficiálních informací... Scénář k filmu „Hobit: Šmakova dračí poušť“ napsali na motivy románu J. R. R. Tolkiena Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson a Guillermo del Toro. Jackson film také produkoval společně s Carolynne Cunningham, Zanem Weinerem a Fran Walsh. Výkonné produkce se ujali Alan Horn, Toby Emmerich, Ken Kamins a Carolyn Blackwood, koproducentem byla Philippa Boyens. Členy tvůrčího týmu jsou hlavní kameraman Andrew Lesnie, vedoucí výpravy Dan Hennah, koncepční návrháři Alan Lee a John Howe, vedoucí střihu Jabez Olssen a maskér Peter Swords King. Kostýmy navrhli Bob Buck, Ann Maskrey a Richard Taylor. Taylor rovněž dohlížel na návrh a zhotovení brnění, zbraní, tvorů a speciálního make-upu, které měla opět na starosti Oscarem oceněná společnost Weta Workshop. O vizuální efekty k filmu se pod vedením hlavního poradce pro vizuální efekty Joe Letteriho postarala společnost Weta Digital. Poradcem pro vizuální efekty byl Eric Saindon, o animaci se postarali David Clayton a Eric Reynolds.
Ani tentokrát nezapomenu vyzdvihnout soundtrack Howarda Shorea. I tentokrát poznáme oblíbený hlavní motiv, ale čeká nás i spousta nových melodií pro nové situace, které se na plátně odehrávají. Jeho mistrovské skladby vždy nabízejí svou něžnou lyrickou variantu a hned zase drsný, i když pořád symfonický zvuk. Produkce se uskutečnila v Jacksonových vlastních zařízeních v Miramaru na předměstí Wellingtonu a na různých místech Nového Zélandu. Postprodukce proběhla v zařízeních společnosti Park Road Post Production ve Wellingtonu.
Za zmínku také určitě stojí, že osm různých verzí filmu Hobit: Šmakova dračí poušť nabídne divákům největší síť kin u nás Cinema City. Základní čtyři formáty filmu ve 2D a 3D s dabingem i s titulky doplní možnost shlédnout Hobita v obřím rozměru kina IMAX, v zážitkovém 4DX kině s vůní, vodou, větrem a pohybem anebo v Jacksonově oblíbeném HFR, který slibuje extrémně ostrý obraz. Právě o tyto speciální projekce s přidanou hodnotou mají diváci v předprodeji největší zájem. Půlnoční premiéru ve velkoformátovém kině IMAX vyprodali zájemci během jedné hodiny, v řádech desítek minut zmizely lístky i do sálu 4DX. Co se týče diskutované verze HFR neboli 48fps (48 frames per second), i zde mohou diváci vybírat ze dvou variant „Hobit v HFR 3D je k dispozici pouze s českým dabingem. HFR ovšem ocení hlavně filmoví fanoušci, kteří zároveň jasně preferují originální znění. Proto bude v programu vedle dabingu i výjimečná varianta HFR 3D v originálním znění bez titulků,“ přibližuje zákulisí a starosti kina, jak co nejlépe vyhovět přání diváků, provozní ředitel Cinema City Oldřich Kubišta.
Tak to pojďme shrnout – druhý Hobit je určitě barevnější a celkově lepší, než první díl. I když skalní příznivci Tolkienovy předlohy budou asi leccos kritizovat, i když by možná filmu stačila plocha dvou dílů, stejně je skvělý. A nasazení v prosinci je geniální. Není asi lepší doba, kdy se vypravit do krajin plných skřetů, trpaslíků, čarodějů, Elfů a odvážných lidí, než před Vánocemi. Já tedy dávám filmu 90% a opět se nedočkavě dívám na konec příštího roku, kdy se celá sága uzavře. Vám všem samozřejmě doporučuji, stejně tak jako knižní předlohu. A pokud prostě na čtení nejste, je tu varianta v podobě audioknihy Hobit, která také vyšla před pár dny v nakladatelství Tympanum. A úplně na konec jeden tip: nepřehlédněte postavu, která v prvních vteřinách filmu vyjde na plátno zakusujíc mrkev. Kdopak to je?
Ivan Hladík (www.ivanhladik.cz)
Hobbit: The Desolation of Smaug
Dobrodružný / Fantasy
USA / Nový Zéland, 2013, 161 min
Režie: Peter Jackson
Hrají: Martin Freeman, Ian McKellen, Benedict Cumberbatch, Luke Evans,
Orlando Bloom, Evangeline Lilly, Richard Armitage, Graham McTavish,
James Nesbitt, John Callen, Cate Blanchett...
ČR premiéra: 12. 12. 2013, Warner Bros. CZ
www.thehobbit.com
Autor: ihladikPopis / Obsah / Info k filmu Hobit: Šmakova dračí poušťFilm je natočený podľa knihy Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Príbeh nám priblíži čo sa udialo v Stredozemi ešte pred Pánom prsteňov. Hlavnou postavou bude vtedy ešte mladý Bilbo Pytlík, ktorý sa kvoli Gandalfovi dostane do deja úžasného dobrodružstva. Napriek tomu, že veľkosťou je len drobec, stane sa jednou z ústredných postáv udalostí tej doby v Stredozemi. A prvýkrát po dlhej dobe sa opäť ukáže mocný Sauronov prsteň, ktorý do tej doby mal vo vlastníctve Glum.
Autor: pataamatPopis / Obsah / Info k filmu Hobit: Šmakova dračí poušťV pokračování adaptace Tolkienovy knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, nazvaném Hobit: Šmakova dračí poušť, se Peter Jackson odchýlil daleko víc od knižní předlohy než v úvodním díle Hobit: Neočekávaná cesta (FP 1/2013). Zatímco v trilogii Pán prstenů přistupoval tvůrčí tým k Tolkienově předloze s téměř posvátnou úctou, tady děj knihy „obohacuje“. Náznaky se objevily už v minulém díle, ale teď v příběhu přibyly nové postavy, nové motivy a dokonce i milostný trojúhelník. Překvapením je výpravná akční scéna, v níž trpaslíci bojují v Hoře s rozezleným drakem Šmakem; v knize zvolili ústup. Přes rozporuplná „vylepšení“ předlohy je Hobit: Šmakova dračí poušť opět napínavou dobrodružnou podívanou a má o diváky nepochybně postaráno.
-kat-, Filmový přehled 2013/Z
Nový publicista: Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište