Obsah filmu Hotel Mumbai
V roce 2008 rozpoutala v Bombaji skupinka deseti pákistánských teroristů rozsáhlý masakr cílený zejména na turisticky atraktivní místa. Koprodukční snímek, jímž debutoval australský režisér Anthony Maras, se věnuje dění v ikonickém luxusním hotelu Tádž Mahal, který se na tři dny stal centrem bojů mezi teroristy a indickými bezpečnostními jednotkami. Klade přitom důraz na hrdinství zaměstnanců i hostů hotelu, kteří útočníkům čelili beze zbraní.
Indie patří mezi státy, které dlouhodobě čelí terorismu. Sahají k němu zejména skupiny hlásící se k radikální levici, etnickému separatismu a náboženskému extremismu. K poslední kategorii patří i...
V roce 2008 rozpoutala v Bombaji skupinka deseti pákistánských teroristů rozsáhlý masakr cílený zejména na turisticky atraktivní místa. Koprodukční snímek, jímž debutoval australský režisér Anthony Maras, se věnuje dění v ikonickém luxusním hotelu Tádž Mahal, který se na tři dny stal centrem bojů mezi teroristy a indickými bezpečnostními jednotkami. Klade přitom důraz na hrdinství zaměstnanců i hostů hotelu, kteří útočníkům čelili beze zbraní.
Indie patří mezi státy, které dlouhodobě čelí terorismu. Sahají k němu zejména skupiny hlásící se k radikální levici, etnickému separatismu a náboženskému extremismu. K poslední kategorii patří i pákistánská islamistická organizace Laškar-e taiba, která reálně operuje především na sporném území Kašmíru, nicméně personálně a zejména ideologicky je propojená se skupinami, jejichž deklarovaný boj za ustanovení islámského řádu má globální ambice. Její největší a nejkrvavější operací se staly právě útoky v Bombaji z listopadu 2008.
O jejich závažnosti svědčí skutečnost, že bývají někdy označovány za indické 11. září. Desítka útočníků ozbrojená útočnými puškami a výbušninami celou akci pojala formou krvavého divadla, které bylo míněno jako výhružný vzkaz nejen Indii, ale celému světu. Nejspíše proto byli teroristé instruováni, aby se zaměřili na známá místa, západní turisty a také na místní židovské komunitní centrum. Během útoků se bolestně ukázalo, že bombajské policii pro řešení událostí podobného charakteru scházel výcvik i dostatečné vybavení, což nakonec vedlo k založení speciální protiteroristické jednotky Force One. Jediný útočník, který nebyl zabit přímo při zásahu policejních jednotek, v době činu jedenadvacetiletý Ajmal Kasab, se nakonec stal jedním ze čtyř kriminálníků, kteří byli v Indii od počátku nového tisíciletí zákoně popraveni.
Díky Kasabově výpovědi a zejména díky odchyceným telefonním hovorům, které útočníci vedli se svými pákistánskými veliteli, bylo veřejnosti umožněno nahlédnout do zákulisí terorismu samotného. Vyplula tak na povrch šokující submisivita a chladnokrevnost, s jakou útočníci vykonávali kruté instrukce. V odposlechnutých hovorech se však objevily i groteskní momenty, kdy teroristé jako by na chvíli zapomněli na svůj úkol a s takřka dětinským nadšením hlasitě obdivovali vybavení luxusního hotelu.
Australského režiséra Anthonyho Marase k natočení filmu Hotel Mumbai inspiroval televizní dokument Surviving Mumbai (2009) zachycující očitá svědectví přeživších. Na rozdíl od dřívějšího ztvárnění útoků v kontroverzním filmu The Attacks of 26/11 (2013) indického režiséra Rama Gopala Varmy se soustředil především na dění v hotelu Tádž Mahal a pokusil se ukázat brutalitu útočníků bez toho, že by scény násilí pojímal jako děsivý spektákl. Maras měl ostatně pro podobný projekt velmi dobré předpoklady. Jednak se ve své dosavadní krátkometrážní tvorbě věnoval tématu válečných konfliktů a násilí, jednak se před natáčením pustil do rozsáhlého studia materiálů, které bombajské útoky detailně dokumentují.
Festival Bollywoodského filmu 2019 < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 3.4.2020
Dobře zpracovaný teroristický útok na hotel Tádž Mahal v indické Bombaji v roce 2008. Ukazuje hrůzu a nesmyslnost nábožensky motivovaného útoku pákistánských teroristů. Dobře technicky zpracované a realisticky zpracované.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 24.2.2020
Všeobecně známá událost z Bombaje roku 2008 už možná ve světle dalších teroristických útoků upadla trochu v zapomnění, tak nám to připomene tento povedený film. Pokud je cílem být uvěřitelný a pravdivý, pak není prostor na vtipy, charaktery jsou dost ploché díky hrůze, která ochromí každého a která je ve filmu "cítit". Divák si pak celý film jen klade otázku "Co bych dělal já, kdyby...?" A o to šlo.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 4.1.2020
Velice dobré, snad až neuvěřitelně uvěřitelné drama, natočené podle true story ve velmi známém a luxusním hotelu a několika okolních místech v Bombaji. Smutné a poučné.
Hodnocení:
Přidáno: 12.11.2019
Podle skutečných událostí jo? No tak to klobouk dolů teda. To musela být nepředstavitelná hrůza.
Překvapilo mě s jakou chladnokrevností a bez jakýchkoli emocí si tam ti teroristé jen tak v klídku chodili a prostě odpravovali lidi. A bylo jim to všechno jedno. Tomu se ani nechce věřit.
Podivné bylo i to, že těm bezpečnostním složkám všechno tak dlouho trvalo - tomu se už vůbec nechce věřit. Jestli to bylo podobně tak i ve skutečnosti, tak pěkně děkuju.
Skutečně surově natočený film.
Reklama
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 3.7.2019
No, já sice dávám šedesát procent, ale podruhé to vidět nemusím. Zase taková pecka to nebyla. Je to sice natočeno kvalitně a krom pár scén i zcela uvěřitelně, ale přece jen... Snad kdyby to mělo kratší stopáž, šlo by to i podruhé.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 26.6.2019
Krvavá lázeň v indickém hotelu a okolí...
Docela nečekané překvápko, drsný thriller podle skutečných událostí (nevím jak přesně se jich drží film) který se s ničím moc nemaže. Žádná pohádka, krvavá nekompromisní řežba od nějakejch pakošů co napadnou několik cílů v Indii. Pokud pominu, že tyhle útoky jsou zbabělí svinstva, tak dvě věci nepřehlédnete. 1) vrazi jsou strojově studení a drsní, bez jakéhokoliv náznaku lidskosti! 2) Indické ozbrojené síly to bude asi něco, pokud to mělo tento průběh, tak tohle se jen tak nevidí! A to nemyslím pozitivně ba naopak, takhle "zasáhnout" v roce 2008, na to není moc co dodat. Rozhodně stojí za vidění, akce, napětí, emoce, reálný prožitek - 80%.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 15.6.2019
Teroristické útoky v Bombaji 26. listopadu 2008 uskutečněné muslimskými pákistánskými teroristy za pomocí automatických zbraní a granáty. Je to událost, která stále žije v paměti. Bylo uskutečněno celkem osm útoku a tento snímek nám přibližuje dění v hotelu. Začíná to samozřejmě už útokem na nedalekou restauraci, ale hotel je skutečně hlavním centrem dění tohoto vyprávění. A skutečně z toho až mrazí. Režisér Anthony Maras tímto přináší sice poněkud protáhlé, ale převážně strhující drama, které není z velké části zcela příjemným filmovým zážitkem, neboť využívá odvážnou násilnou senzibilitu. Spousta postav tu brutálně umírá ve zcela běžných situacích. Je to film, který nemá nijak ucelený děj, nemá hlavního hrdinu a vlastně se ani nic pořádného nedozvíme o daných postavách, které potažmo snímek sleduje, čímž se naprosto vymaňuje od podobných akčních či thrillerově dramatických snímků sloužící spíše k filmové dramatické zábavě. Tento film divácky naprosto usadí. Už od prvních minut šokuje absolutně nepředstavitelnými či neuvěřitelnými scénami . Opravdu je možné, aby se tohle stalo? Ale ano, je a svět s něčím takovým už má nejednu zkušenost. Z filmového hlediska ale jinak nejde o nijak výjimečné dílo. Žádné hlášky, žádný humor, žádná nadsázka, žádné umění, nic. Jen dramatická událost sledující kamerami a to je vše. V jednoduchosti je síla a tady to platí dvojnásob. Empatický zážitek plný emocí je zaručen. A když se na to podíváme z reálného hlediska, mějme na paměti, že něco takového se v dnešní době může stát kdekoliv, komukoli a kdykoliv.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film