Obsah filmu Pasáček z doliny
Malý beskydský chlapec je obětí bezohladné hamižnosti bohatých vesničanů, kteří ještě v létě 1947 nepochopili, že porážkou nacistů se změní mezilidské vztahy i v jejich zapadlé vsi. Hlavní motiv je setkání pasáčka se dvěma banderovci, kteří hledají cestu pro celý oddíl přes Beskydy na Západ.
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 17.6.2020
Předposlední film Františka Vláčila a je vidět, že mistrovi dochází bohužel dech. Jeho lyrické a poetické vidění už nemá takové souznění s obrazem a celistvost detailů a záběrů nevyniká, tak jak jsme u předešlých Vláčilových filmů zvyklí. Spíše připomíná Kachyňovu poetiku (zejména ty animace svítících očí ve snopech a keřích). Taky zásadně chybí Liškova hudba s propojením jednotlivých filmových částí, bez které to prostě nefunguje. Naštěstí herecké obsazení je výborné a Josef Kemr v roli staříčka, Ilja Prachař jako starosta, Jiří Němeček jako Potocký, Libuše Geprtová coby matička nebo samotný pasáček Vlastimil Drbal film pevně drží ve svých kvalitních hereckých okovech. Docela mě překvapilo, že námět pochází z pera temného Ladislava Fukse, podle nějž scénář napsal Jiří Křižan a i zde použil svou nesmrtelnou větu "Tož tak na světě..." Občas jsem měl problém porozumět slovům, ani ne však kvůli nářečí, jako spíš kvůli ozvučení. Prostředí statku starosty a některé další lokace připomenou Vláčilův starší snímek Stíny horkého léta, odehrávající se ve stejné časové rovině a se stejným motivem banderovců jako Pasáček z doliny. Když srovnáme oba dva snímky, Stíny horkého léta jsou o dvě třídy lepší. Pořád je však Pasáček z doliny nesrovnatelně zdařilejší v porovnání s dnešní filmovou tvorbou.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 9.3.2018
Ach to nářečí, co pražáci? Ale jinak asi nejlepší film pana Vláčila. Ne, žádná filmová pecka zralá na lva, ale v jeho tvorbě nejnormálnější film. Malému jsem fandil a litoval, že tu minu nemrskl po těch dospělých sviních. Nádherné prostředí, jadrná mluva, skvělí herci. Co dodat.
Hodnocení:
Přidáno: 13.12.2015
A všechno se změnilo...
Od posledního komentáře uběhly dva roky a pasáčkovy představy se proměnily ve skutečnost: z banderovců se stali opravdoví stateční králové, hrdinové, bojovníci za demokracii...
Sice stále zabíjejí, vyhazují do povětří sloupy vysokého napětí, transformátory, továrny, nemocnice, školy, ale říká se jim "aktivisté".
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.8.2013
Poetický příběh malého chlapce v poválečné době je výpovědí velice těžké doby pro všechny zúčastněné. Vlastimil Drbal v roli onoho chlapce je přesvědčivý a herecký výkon až dojemný. Jeho pohádková představivost například způsobí, že postupující dva banderovce považuje za krále a jeho písaře. Prožívá období plná nenávisti a zášti. Svět dospělých je pro něj nepochopitelná realita. Též vynikající je Ilja Prachař v roli sedláka. Jeho přisprostlá drsnost je až zarážející, ale hodna své době. Neprávem pozapomenutý snímek, který svou upřímností jednotlivých postav poukazuje na tragédii života každého z nich. Umělecká hloubka snímku je příznačná a velice dojemná. Jedná se o mistrovské dílo vynikajícího režiséra Františka Vláčila, který dal do příběhu ohromný přesvědčivý cit.
Reklama
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 26.7.2010
Poetika jako u jiných Vláčilových filmů trochu vázne, všechno se odehrává jakoby na povrchu.
Navíc jsem měla velký problém s dialogy, kdykoliv se bavily dvě postavy, jedna byla slyšet víc než druhá, markantní to bylo především, když se dialog odehrával v pozici dospělý-dítě.
Celkově standardní titul bez větších ambicí, příběh viděný očima dítěte.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film