Obsah filmu Šílení
„Dámy a pánové, film, který za chvíli uvidíte, je horor. Horor se všemi pokleslostmi, které jsou tomuto žánru vlastní. Nepůjde tedy o umění – ostatně umění je již téměř mrtvo.“ Takto snímek hned na začátku před kamerou uvádí sám jeho tvůrce Jan Švankmajer. Vzápětí otevřeně přiznává, že natočil „infantilní poctu Edgaru Allanu Poeovi a markýzovi de Sade“.
Americký básník a prozaik z éry romantismu první poloviny 19. století, zakladatel detektivního žánru Edgar Allan Poe, Švankmajerovo Šílení inspiroval především svými povídkami Zaživa pohřben a Šílený psychiatr. Osobnost i osud extravagantního Francouze Donatiena Alphonse Françoise,...
„Dámy a pánové, film, který za chvíli uvidíte, je horor. Horor se všemi pokleslostmi, které jsou tomuto žánru vlastní. Nepůjde tedy o umění – ostatně umění je již téměř mrtvo.“ Takto snímek hned na začátku před kamerou uvádí sám jeho tvůrce Jan Švankmajer. Vzápětí otevřeně přiznává, že natočil „infantilní poctu Edgaru Allanu Poeovi a markýzovi de Sade“.
Americký básník a prozaik z éry romantismu první poloviny 19. století, zakladatel detektivního žánru Edgar Allan Poe, Švankmajerovo Šílení inspiroval především svými povídkami Zaživa pohřben a Šílený psychiatr. Osobnost i osud extravagantního Francouze Donatiena Alphonse Françoise, markýze de Sade se promítly do jedné z hlavních postav filmu ztvárněné Janem Třískou, šíleného Markýze. I on žije na přelomu 18. a 19. století, stejně jako jeho předobraz, tvůrce skandálních, pornografií prodchnutých literárních děl.
Nekonvenční tvůrce jako Jan Švankmajer však zdaleka neusiloval o realistické, hodnověrné zachycení těchto bouřlivých časů. S osobitou, surrealisticky uchopenou výtvarnou stylizací sobě a jeho manželce a spolupracovnici Evě vlastní zaplňuje vytvořený fiktivní svět nejrůznějšími anachronismy. Ústav pro choromyslné, ve kterém se příběh filmu převážně odehrává, je totiž koncipován jako prostor metaforicky odrážející podobu současného světa-blázince.
Do tohoto psychiatrického zařízení přichází na popud šíleného Markýze Jean Berlot, mladý muž sužovaný opakující se noční můrou. Domu bláznů však vládne rovněž bláznivý doktor Murlloppe, který, jak Berlot zjistí, ve sklepení vězní předchozí lékaře. Že tam nebyli zavřeni úplně neprávem, se ukáže po jejich osvobození, kdy Murlloppem vyznávanou anarchii nahradí sadisticky přísný léčebný režim. Která metoda vedení je lepší? A která je příznačná pro současný svět, k němuž snímek odkazuje? Švankmajer soudí, že obě děsivé ideologie dohromady.
Jana Bébarová
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (6)
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
režie:
hraje:
scénář:
námět:
hudba:
kamera:
střih:

Distributor v ČR: |
Warner Bros. ČR |
|
|
Barevný: |
Ano |
|
|
Jazyková verze: |
česká |
|
|
Distribuční verze: |
česky |
|
|
Zvuk: |
Dolby Digital (SDDS/DTS) |
|
|
Přístupno: |
od 15 let |
|
|
|
|
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Šílení >
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 10.4.2020
Prapodivný
výrazně masitý, vyříznutými jazyky olezlý a olízaný úlet na motivy dnes již klasických psychohororů. Film pokrývá hned několik rovin sdělení. Je atmosféricky dusným psychem, velmi hořkou společenskou i politickou kritikou a na své si přijdou i milovníci černého humoru, ba i erotiky. Trochu mě mrzí prostější pojetí Jeana, které film připravilo o možnost rozehrát niterné drama hrdiny v plné parádě. Každopádně z filmu jsem cítil úžasné nasazení, každý detail, každá postava má přesné místo, a i když se děj zákonitě zaostřuje na několik vybraných postav, řekl bych že zde skutečně nebylo malých rolí. Extra bonus za scénu, kdy "recitující blázen" domlátí "mrtvolu" lopatou, a za scénu kdy je "svoboda" bezprostředně po vítězství znásilněna "spodinou".
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 8.4.2020
Musím se přiznat že na mě byl tento ryze autorský projekt Jana Švankmajera kterého si jinak velice vážím trochu moc "šílený". Nedokázal jsem to chvílemi nějak pojmout. Přesto však ale kvůli výbornému obsazení, některým hereckým výkonům a krásné přesně vybrané hudbě to pro mě nakonec byl docela slušný film i když znovu bych ho určitě vidět nemusel!
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 22.2.2020
Cítíte se být "normální"?
Nádherný film, kde se divákovi šroubuje do hlavy spousta šíleností, vycházejících z hororových povídek Edgara Allana Poea až po horor současného světa. Psychiatrická léčebna kdesi ve Francii počátku 19. století je tím vhodným místem, kde si dnešní moderní divák může utřídit myšlenky a dospět k poznání možná sebe sama, ale i k poznání "moderní" společnosti, společnosti zastrašování a manipulace, kterým většina z nás nevědomky podléhá. Rebelantské dílo, které asi ne všichni pochopí na první dobrou (osobně si Šílené shlédnu radši ještě vícekrát), se skvostnými hereckými výkony, hypnotizující atmosférou a s neutuchající švankmajerovskou hravostí.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 6.11.2016
Trochu bizarní,chvílemi nechutný pak zase docela vtipný ale vcelku zajímavý,skvělý herecký výkon J.Třísky.
Reklama
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 3.11.2016
Švankmajer...Tříska...víc netřeba říkat. Třískův slovní průjem a šílené obrazy Švankmajerovy...vždyť se jeden film od druhého ani neliší.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 2.9.2014
Temný, fantaskní, humorně hororový a přízračně bledý Edgar Allan Poe, stejně jako markýz de Sade, jehož "rouhačské" výroky (ve skutečnosti však hluboce filosofické) jsou zde téměř doslova citovány, jsou moji oblíbenci; a oživlé maso Jana Švankmajera, jež budí hnus a zároveň sardonický smích, je více než vhodným doplňkem k těm dvěma slavným nihilistům. Alegorie světa jako blázince, nevěstince a jatek je vždy vděčným počinkem. Vcelku dobře natočený film, až na pár výhrad k některým slabším hercům ve vedlejších úlohách, také ta oceněná kamera mohla být mnohem lepší, "skandální" scény tvrdší a otevřenější a tak dále... A mimochodem: ta Poeova povídka, jejíž motiv jsme tu viděli, se nejmenuje "Šílený psychiatr", nýbrž "Metoda doktora Téra a profesora Péra" - to byli ti lidé natření térem a obalení v peří, obvyklý to dřívější potupný trest pro nějaká obzvláště bezectná individua, myslím.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 25.7.2010
Musím přiznat že tento film mě velice příjemně překvapil. Děj byl záživný srozumitelný ale také deprimující. Ikdyž trochu děsivý příběh ale velice dobře zpracovaný a skvělé herecké vykoný zejména Jan Tříska ukázal že umí zahrát téměř vše
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 24.6.2010
Něco tak obsceního jsem dlouho neviděl, ale musím uznat, že se to povedlo. Název odpovídá obsahu. Docela mi bylo líto toho masa, ale o tom právě asi šlo. Aby člověk zešílel z tolika zničeného masa. Tříska tomu dodáva styl.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 13.8.2009
Dnes je obecně málo filmových tvůrců, kteří se nebojí uskutečňovat svojí vizi až na doraz. Švankmajer je určitě jedním z nich. Stejně jako ve svých předešlých dílech je i v Šílení nekompromisní, provokující, konfrontační. Tohle není plané moralizování o svobodě, útlaku, náboženství, etice nebo "normálnosti", to je smělý pokus o odkrytí krutého chaosu reality.
Leccos mi tu nesedlo. Dialogy byly často toporné (kupodivu musím jmenovat hlavně mého oblíbence Lišku, zatímco Třískovi jeho role vyloženě chutnala), surrealistické prostřihy s pochodujícím masem na mě postupem času působily trochu rušivě. Ale smekám před odvahou autora v době všemožné korektnosti strhávat roušku věcem, které nechceme vidět.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 16.2.2009
Název Šílení přesně vystihuje tento film, je opravdu šílený, ale v dobrém slova smyslu..moc se mi líbilo ztvárnění "maso" :) i herci, hlavně Jan Tříska a jeho překrásný smích..
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film