Obsah filmu Tři oříšky pro Popelku
Koprodukční pohádka Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku se od doby svého vzniku zařadila mezi špičku naší pohádkové filmové klasiky a objevuje se pravidelně, zejména v době Vánoc, v televizních programech. Scenárista František Pavlíček, jenž v té době nemohl veřejně pracovat a proto jej „pokryla“ Bohumila Zelenková (uvedená v titulcích), vyšel z pohádky Boženy Němcové, avšak pojal titulní postavu odlišně od dalších světových zpracování obecně známé pohádkové látky. Dívka, žijící v ústrkách na statku své macechy, je emancipovaná a aktivní (jezdí na koni, střílí z kuše apod.). Také o prince usiluje agilněji než bylo do té doby zvykem....
Koprodukční pohádka Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku se od doby svého vzniku zařadila mezi špičku naší pohádkové filmové klasiky a objevuje se pravidelně, zejména v době Vánoc, v televizních programech. Scenárista František Pavlíček, jenž v té době nemohl veřejně pracovat a proto jej „pokryla“ Bohumila Zelenková (uvedená v titulcích), vyšel z pohádky Boženy Němcové, avšak pojal titulní postavu odlišně od dalších světových zpracování obecně známé pohádkové látky. Dívka, žijící v ústrkách na statku své macechy, je emancipovaná a aktivní (jezdí na koni, střílí z kuše apod.). Také o prince usiluje agilněji než bylo do té doby zvykem. Pavlíček „aktualizoval“ rovněž vztah prince a jeho rodičů. Jistým posunem je též zvolená roční doba, tedy zima. Tvůrci usilovali o realismus, zároveň ovšem akceptovali určitou stylizaci, např. v kostýmech Theodora Pištěka. Přínosem je i využití humorných situací. Vzhledem k tomu, že šlo o koprodukci s Německou demokratickou republikou, museli se čeští filmaři přizpůsobit a pohádku více „internacionalizovat“. To se projevuje nejen účastí německých herců, ale právě například ve zmíněných kostýmech. Již ve své době byl film koncipován jako rodinný, byl tedy určen dětem i jejich rodičům. – Snímek byl první z neuskutečněného projektu zlatého fondu světových pohádek, jež plánovalo FSB natáčet v koprodukcích. - Z řady dalších adaptací připomínáme alespoň tu nedávnou, Popelka (2015, Cinderella; r. Kenneth Branagh). Postava Popelky se objevuje také ve fantasy muzikálu Čarovný les (2014, Into the Woods; r. Rob Marshall). – Snímek je dalším digitálně restaurovaným titulem z projektu Digitální restaurování českého filmového dědictví, podpořeného zeměmi Evropského hospodářského prostoru (Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem). Partnery projektu, spolufinancovaného MK ČR, jsou Norská národní knihovna a sdružení CESNET. -tbk-
Jednou z vůbec nejpopulárnějších filmových pohádek je snímek, který v roce 1973 natočil v česko-německé koprodukci režisér Václav Vorlíček. Šlo o první klasicky pojatou pohádku ze tří, které tvůrce populárních fantazijních snímků realizoval v sedmdesátých letech (následovaly snímky Jak se budí princezny /1977/ a Princ a Večernice /1978/). Zásluhu na kvalitách nestárnoucího snímku má i scenárista František Pavlíček, kterému ovšem komunistický režim zakázal působení v kultuře. V titulcích pohádky Princ Bajaja, již v roce 1971 realizoval Antonín Kachlík, se skryl pod jménem kolegyně Evy Košlerové, zatímco ve Třech oříšcích pro Popelku mu stejnou službu prokázala Bohumila Zelenková. Pavlíček ve scénáři citlivě propojil dvě pohádky Boženy Němcové – O Popelce a O třech sestrách. Současně opatřil původní typizované hrdiny složitějšími motivacemi a atraktivnějšími zálibami. Vorlíčkova Popelka v bravurním podání Libuše Šafránkové je sice v honosném domě své macechy pohrdanou a chudou služkou, umí však jezdit na koni, střílet z kuše a lovit. Vedle emancipované hrdinky, jež umí přesvědčivě vystupovat i v mužských šatech, působí princ Pavla Trávníčka jako lehkomyslný mladíček, kterého spíš než ženitba a dvorské povinnosti zajímá zábava s kamarády. Cílevědomá kráska, která se vetře na královský ples, při němž si má vznešený mladík najít nevěstu, ovšem svému vyvolenému poskytne potřebnou lekci samostatnosti a dospělosti... Lehce modernizovaná pohádka je mírně odkouzlená: nadpřirozené prvky zastupují jen hrdinčini zvířecí přátelé a titulní oříšky, ve kterých hrdinka najde šaty potřebné k získání prince. V česko-německém hereckém obsazení se vedle domácích herců (především Šafránkové, Trávníčka a energického Vladimíra Menšíka v roli čeledína Vincka) objevují i Rolf Hoppe jako král, Karin Leschová jako královna a Carola Braunbocková coby Popelčina nepřejícná nevlastní matka. Kultovní status si získala písnička Karla Svobody Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, již pro film nazpíval Karel Gott.
Zdroj: -ap- / NFA
Poznámka
Bohumila Zelenková, uvedená v úvodních titulcích filmu, propůjčila své jméno scenáristovi Františku Pavlíčkovi, který v té době nemohl být z politických důvodů jako autor uváděn. Tento námět byl již v českém filmu zpracován pod názvem Popelka (1929; režie Josef Kokeisl).
Film byl v roce 2015 digitálně restaurován. < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (5)
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 30.12.2021
Je to krásná pohádka, ale zas tak nic zvláštního nebo extra na ni nevidím. Nekoukám každý rok, ale po asi deseti letech jsem neodolal a pustil. Jo, potěšilo, pobavilo, ale zase dalších deset let nemusím. Nejvíce pobavily chyby. Tedy hlavně zápisy o nich. Doporučuji k přečtení.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 28.12.2019
Kralovna pohadek.Asi nejkrasnejsi ceska pohadka s Libusi Safrankovou coby Popelkou a princem coby Pavlem Travnickem.Tato pohadka je krasna a zalozena na dobrych hereckych vykonech.Popelka je ve filmu moc hezka.Dnes jiz Vanocni klasika.Sova Rozarka a kun Jurasek k tomuto filmu take neodmysltelne patri.3 orisky jsou 3 odevami skrytymi v oriscich kouzlem pro Popelku.Cvrnknou do nosu sluhu jeji macechy Vincka coby Vladimira Mensika.Dobrodruzstvi muze zacit...
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 5.12.2018
Bezkonkurence nejkrasnejsi ceska pohadka, sice teda za nemecky prachy
Hlavne diky Safrankove, rezii, predloze a hudbe Karla Svobody je tohle skvost. Neni divu, ze je to doslova modla nemecke kinematografie, protoze, kdo videl aspon jednu nemeckou pohadku, tak vi, o cem mluvim... Dneska uz nic takoveho nikdo neumi, darmo mluvit.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 25.12.2016
Národní klenot...
Ano vím, je známá, oblíbená, je kultovní, krásná. Znají tuto pohádku i v mnoha státech Evropy a možná nejen tam, ale mně nidky neučarovala tolik. Má své kouzlo a kvality, které i po letech fungují, ale nikdy jsem nebyl jejím velkým fanouškem, takže dávám 60%.
Reklama
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 25.12.2016
Je podivuhodné, jak si všechno v jedné pohádce pěkně sedne a vznikne dokonalý film. Porovnávám s ostatními pohádkami a zjišťuji, jak krásné emoce dokáže tento film vyvolat - žádné strašení nebo umělé veselí, ale lidský příběh o nespravedlnosti a odvaze.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 26.3.2016
O Gottovi si můžeme myslet co chceme, ale "Kdepak ty ptáčku hnízdo máš" krásně podporuje zasněženou krajinu.
Hodnocení:
Přidáno: 25.10.2015
v tomhle filmu všechno do sebe dokonale zapadá - hudba,dekorace,dialogy,herci,příběh. tahle pohádka má většinou kouzlo pro dnešní generaci 40cátníků a více protože se vždy vysílala na štědrý den a v té době 80 let vlastnil video málokdo, naše všechny dva televizní programy ji opravdu vysílali jen o vánocích tzn. jednou za rok. v dnešní době je určitá romantika filmu zdegradována tím že ji spousta tv stanic zařadí do vysílání a tím se vlastně očumí. dnešní generace má neomezený přístup k filmům kdykoliv a kdekoliv tím je ale ochuzena o jakousi vzácnost okamžiku.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 22.6.2015
Kdo by nemiloval Popelku a Libušku Šafránkovou!! Popelka je chytrá dívka, má své trápení , jak žít s macechou, přesto se dočká zaslouženého štěstí a prince. Film je prostě dokonalým propojením pohádkového příběhu, romance a hudebního filmu. Hudba celému filmu dodává tu správnou něžnost. A všechny postavy jsou jako v pohádce.V mém případě jde o závislost.
Reklama
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 27.1.2015
Klasická česká pohádka - promě jedna z nejoblíbenějších. Libuška Šafránková ve své (pro mě) životní roli a spolu s Pavlem Trávníčkem mi rozveselí každé Vánoce.
Hodnocení:
Přidáno: 4.7.2014
Tři oříšky pro popelku
Samozřejmě klasická nádherná česká pohádka,jako dítě sem jí miloval a miluju jí pořád za mě nejlepší česká pohádka nemá prostě chybu,Libuše Šafránková je moje nejoblíbenější česká herečka akorád mě mrzí že na pohádku nějak zanevřela,jako kdyby v ní ani nehrála dávám 95%
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film