Obsah filmu Jan Hus
Do příběhu vstupujeme ve chvíli, kdy mocenské spory králů Václava a Zikmunda sužovaly Čechy. Zikmund se chtěl zmocnit českého království, uvěznil Václava v Rakousích, nechal drancovat královský poklad, jeho Kumáni vypalovali české vesnice. A odvážný kazatel Jan Hus volal z kazatelny: „I pes, i had si chrání svůj pelech! Jsou snad Češi horší než psi a hadi?“ Pak vzbouřil půlku univerzity, když sepsal apelaci všem mistrům a zemskému sněmu. Byl to on, kdo královně Žofii přinesl nabídku vlivných přátel, aby mohla pod jejich ochranou odjet do Bavor k rodině, protože by teď v Praze nebyla v bezpečí. Královna kategoricky odmítla. „Jsem česká...
Do příběhu vstupujeme ve chvíli, kdy mocenské spory králů Václava a Zikmunda sužovaly Čechy. Zikmund se chtěl zmocnit českého království, uvěznil Václava v Rakousích, nechal drancovat královský poklad, jeho Kumáni vypalovali české vesnice. A odvážný kazatel Jan Hus volal z kazatelny: „I pes, i had si chrání svůj pelech! Jsou snad Češi horší než psi a hadi?“ Pak vzbouřil půlku univerzity, když sepsal apelaci všem mistrům a zemskému sněmu. Byl to on, kdo královně Žofii přinesl nabídku vlivných přátel, aby mohla pod jejich ochranou odjet do Bavor k rodině, protože by teď v Praze nebyla v bezpečí. Královna kategoricky odmítla. „Jsem česká královna, mé místo je tady!“ Jan Hus veřejně kritizoval nepořádky v církvi, především způsob života Božích služebníků, například že nosí drahé šaty, nebo že vysedávají po hospodách a hrají hazardní hry. Byl přesvědčen, že hříšný kněz nemůže udělovat svátosti, nemůže být služebníkem Božím… Vysloužil si tím jejich nenávist. Stěžovali si na něj u krále, u arcibiskupa, jezdili žalovat papeži. Obviňovali ho z šíření Viklefova učení. A záviděli, že jeho Betlémská kaple byla pravidelně přeplněna věřícími, zatímco jejich kostely věřící navštěvovali jen sporadicky. Neshody na univerzitě kvůli Viklefovu učení eskalovaly a vyústily ve chvíli, kdy král Václav požádal univerzitní mistry, aby jej doprovodili na koncil v Pise. Německá část univerzity odmítla, a protože svými třemi hlasy proti jednomu německému získávala vždy většinu, král se rozhodl křivdu napravit Dekretem kutnohorským. Rozzlobení Němci na protest opustili Prahu. Viklefovo učení bylo vnímáno církevními hodnostáři jako kacířství a tomu obvinění se nevyhnul ani Štěpán Páleč. Přes Husovo varování odjel do Říma, aby se obhájil, cestou ho ale v Bologni nechal zatknout kardinál Baltazar Cossa. Když se po dlouhé době vrátil do Čech, byl to už jiný Štěpán Páleč. Jeho odvahu vystřídal strach. Mezi dosud věrnými přáteli, Husem a Pálčem, se objevily první pochybnosti a názorové neshody.
Zdroj: ČT < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (5)
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 28.3.2025
Průměrný historický televizní snímek, u kterého se člověk těžko ubrání srovnávání s filmem Otakara Vávry z poloviny 50.let a to srovnání pro tenhle projekt nedopadá příliš lichotivě (a vůbec ne proto, že jde "jen" o televizní formát). Řada věcí je tady špatně a můj základní dojem je, že režisér Jiří Svoboda to své řemeslo rozhodně umí o dost lépe, než to předvedl tady!!!
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 30.3.2021
Tenhle film se Jiřímu Svobodovi nevyvedl
Natáčet historický film vyžaduje znalost tématu i uplatnit dramatické prvky přímo ve tvorbě filmu (literární předloha Kantůrkové je rozsáhlá a někdy méně znamená více, skutečností je, že televizní film bývá odlišný svým pojetím, než-li hraný film..
Historické téma láká k akčnímu pojetí, protože dodává dynamiku a na přitažlivosti. Skutečností asi bude to, že dnešní divák málo zná dějiny či obsah událostí, které předcházely pozdějšímu králoství ,,dvojího lidu" a daleko pozdější vzpouře stavů v roce 1618..Jiří Svoboda v devadesátých letech hledal pro sebe téma, ale tento film přiliš nevyšel...
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 6.7.2019
Jan Hus, protože zrovna běží v TV, vyburcoval mne ke komentáři. Žádný herec nemá charisma do žádné role, dobová rétorika přenesená do dnešního stylu komunikace, ještě, že společně se nedohodli, že si za rohem dají jointa, nevhodná hudba, náhledy na jednotlivé historické osobnosti připomíná stávající americké rádoby historické filmy, kdy se nic nedozvím v podstatě o nikom. Jediný význam, že další generace si možná všimne jména a třeba se podívá o koho jde a o co go. Porovnání s původním originálem s p. Štěpánkem a dalšími skvělými hereckými osobnostmi by byla jen urážka. Tento plagiát určitě neuvedu do své malé soukromé sbírky.
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 15.10.2018
Jan Hus/?/
Lituji těch,kteří uvěří a...nezajímají se o historii,je snadné manipulovat mládí.Drama určitě ano,ale bohužel poplatné dnešní době.Věřím,že pokud by se režie ujal p.Strach dopadlo by vše podstatně lépe.
Reklama
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 15.10.2018
Nepovedená propagace Jana Husa a jeho plenitelského kaciřsví - středověkého komunismu. Nezopovědné ohrožování Evropy a křesťanství v době nestabilního středověku. Film natočen bývalým předsedou KSČM, což hovoři za vše. Je nekvalitní.
Hodnocení:
Přidáno: 16.6.2015
V době, kdy nám obrazovka televize nabízí oddechové seriály se objeví umělecký počin.
Osud Jana Husa známe ze školních lavic, proto mě oslovilo umělecké zpracování tohoto historického příběhu, který kamerou, světlem, lokacemi a výpravou, přesně přiblížil nádheru a honosnost královských komnat i půvab venkovských obydlí, dobu ve které se osud Jana Husa odehrává. Režisér tohoto filmu vyjádřil období v našich dějinách, kde i bez dialogu je film srozumitelný. Ale přesto musím zdůraznit ,že herecké výkony postav jsou vyjímečné. Moc a touha po spravedlivém řádu společenství je neustálým bojem lidstva. Závěr filmu, který končí plamenem je symbol stálých nepokojů.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 4.6.2015
Oceňuji snahu tvůrců vzdát hold světoznámé osobnosti k jejímu blížícímu se výročí. Nešetřilo se na výpravě, obsazení bylo slušné, jen hysterický Dolanský mi hodně vadil, spousta relativně neznámých, i když kvalitních herců, doplněných známějšími, kde Kňažko vévodil. První díl pomalejší, rozjezdový, druhý už více vyhrocenější, s lepším výkonem Hádka v hlavní roli, třetí důstojným završením, tedy až na tu hudbu, ta mě vadila a zdůrazňuji ještě jednou, vadila a rušila při sledování. Postav přehršel, ale poučený laik netápal, i když třeba Viklef pro mne byl novinkou, toho mi nikdo na základce při dějepisu nezmínil. On ani ten Jirásek o něm nepsal.
Srovnávat s Vávrovým Husem se tento třídílný film podle mne moc nedá, už jen díky rozestupu let při zpracování a jinému způsobu předvádění (celovečerní film versus televizní minisérie).
Vzniklo však slušně vypadající dílo, které jako poctu beru a České televizi, jako veřejnoprávnímu médiu, které toto vytvořilo i z mých příspěvků, lát nebudu.
Představitelé církve se za upálení Husa omluvili. Pozdě, ale přece.
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 2.6.2015
Promarněná šance
Fiasko. Na jedné straně skvělí herci ve vedlejších rolích (Javorský, Kňažko, Dlouhý), na straně druhé všechno ostatní špatně. Atmosféra 15. století nikde, naprosto matoucí scénář obsahující velké množství postav, ve kterých se divák ztrácí, absolutně nedobová Kocábova hudba (když se rozezvučí elektrické kytary u Husova upálení, chtěl jsem ve zlosti něco hodit na obrazovku). Samotný Hus v podání Matěje Hádka působí spíše směšně než důstojně, ale jinak výkony herců mimo výše zmíněných za moc nestály (velmi diplomaticky řečeno). Bohužel selhává i Svobodova režie, který neví, jestli chce točit komorní drama nebo velkofilm (zcela tragická práce s komparsem), o kolísavém a rozvláčném tempu vyprávění nemluvě. Je hezké, že se Svobodův Jan Hus snaží dekonstruovat zaběhlá klišé o této době (Hus tentokrát nerevoltuje proti středověkému feudalismu), ale výsledek přináší brutální zklamání, bohužel. Jako určitá oponentura vůči Janu Husovi Miloše V. Kratochvíla a Otakara Vávry Svobodův Hus selhává
Reklama
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 1.6.2015
Myslím, že největší slabinou filmu je obsazení herci, kteří se na hlavní role nehodí. Všichni - Hádek, Dlouhý, Javorský jsou herci bez patřičného charizma, takoví, jako nakonec vždy, "vyblití". Štěpánek od Vávry, to je prostě ONO. Film se ani zdaleka nemůže přiblížit dílu rež.Vávry, natož je srovnávat. Škoda peněz.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 31.5.2015
Nečekal jsem žádné velkolepé dílo, ale byl jsem mile překvapen, protože film uvedl spoustu souvislostí, které jsou podstatnou součástí Husova příběhu. Kňažko, Hádek, Dlouhý, Javorský... Jejich herecké výkony jsou na úrovni. Myslím, že kdyby se našlo vice peněz, tak by se dal udělat idobrý velkofilm. Trochu mě zarazila hudbapři upálení Husa. Nebyla to žádná gradace ale spíš takový muzikálový výkřik.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film