Obsah filmu Dukla 61
Dukla 61 připomene katastrofu, která otřásla Československem
Před sedmapadesáti lety obrátilo datum s dvojí sedmičkou život v nejmladším městě republiky, v Havířově, vzhůru nohama. 7. 7. 1961 se totiž Důl Dukla proměnil v hořící peklo, které pohltilo životy 108 horníků. K největší poválečné důlní katastrofě v Československu se vrací dvojdílný film Davida Ondříčka Dukla 61 s Marthou Issovou a Markem Taclíkem v hlavních rolích.
Dvoudílný televizní film zachycuje osudy rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století, která měla být zapomenuta. Příběh (z) doby, kdy se socialisticky...
Dukla 61 připomene katastrofu, která otřásla Československem
Před sedmapadesáti lety obrátilo datum s dvojí sedmičkou život v nejmladším městě republiky, v Havířově, vzhůru nohama. 7. 7. 1961 se totiž Důl Dukla proměnil v hořící peklo, které pohltilo životy 108 horníků. K největší poválečné důlní katastrofě v Československu se vrací dvojdílný film Davida Ondříčka Dukla 61 s Marthou Issovou a Markem Taclíkem v hlavních rolích.
Dvoudílný televizní film zachycuje osudy rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století, která měla být zapomenuta. Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Rok 1961. Gagarin letí do vesmíru a všechno je možné. V nejmladším městě republiky, Havířově, se lámou rekordy i charaktery – ve jménu hvězdy zářící nad výkladní skříní regionu, dolem Dukla, kde se chystají přejít z šestidenního pracovního týdne na pětidenní. Právě zde je nejkvalitnější uhlí, které je třeba v zájmu socialistického hospodářství vytěžit. Za každou cenu. Rodinné drama o odpovědnosti, ztrátách a smíření.
Milan Šlachta je revírníkem na Dole Dukla, jeho žena Marie je v domácnosti. Jejich osmnáctiletý syn Petr čeká se stejně starou dívkou dítě. Aby získal byt a zajistil svou rodinu, nastupuje do stejného dolu jako otec. Dne 7. 7. 1961 vypukne v dole požár. Uprostřed něj otcové, manželé, synové, kamarádi i nepřátelé, kluci mající před svatbou, muži těšící se na důchod. A na povrchu? Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí.
„Dukla 61 je projekt, jehož zárodek jsme před třemi lety s Jakubem Režným našli na jedné stránce, v jednom odstavci legendární knihy Ivana Landsmanna Pestré vrstvy. Katastrofa nebývalých rozměrů, o které se v širší společnosti neví,“ říká o počátcích práce na projektu jeho kreativní producent Michal Reitler a pokračuje: „Jakub pak strávil mnoho týdnů s pamětníky událostí, vytvořil rozsáhlou rešerši a s Matějem Podzimkem pak dvoudílný scénář.“
Scénář Jakuba Režného a Matěje Podzimka převedl do filmové podoby David Ondříček, který uvádí: „Nechtěl jsem, aby Dukla 61 byla intelektuálním filmem, který zahlcuje diváka informacemi. Chtěl jsem natočit silný, emotivní film, kde se doslova přeneseme do prostředí havířů v roce 1961. Chtěl jsem, aby to byl film co nejopravdovější.“ Scenárista Jakub Režný k autenticitě a faktické věrohodnosti snímku říká: „Při psaní jsem vycházel z technických rekonstrukcí události, vypracovaných báňskými odborníky a vzpomínek pamětníků, kterých se tragédie na Dole Dukla dotkla osobně. Film by nevznikl bez pomoci členů Klubu přátel hornického muzea z Havířova, kteří mi pomohli zorientovat se v ‚havirně‘“.
„Přiznám se, že než jsem přečetla scénář k Dukle 61, neměla jsem o té tragédii ani tušení,“ říká představitelka hlavní ženské role Martha Issová a pokračuje: „Pro mne je na tom silné, že je to příběh lidí, kteří skutečně žili a zemřeli kvůli lidskému selhání, navíc se o tom ještě nijak moc nemluvilo a tak mám pocit, že naším filmem můžeme přinést klid jejich duším i srdcím těch, kteří tu po nich zůstali.“ Ačkoli je důl výhradně mužským prostředím, věnuje se film výrazně také ženským postavám. Spoluscenárista Matěj Podzimek to zdůvodňuje: „Havíři se v mnohém podobají vojákům. Ale každý večer nebo ráno se vracejí domů a jejich otrlost není ničím ve srovnání s tvrdostí těch, které na ně celý den čekají. To jsme nemohli minout.“
Zdroj: Česká televize < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 5.3.2019
Televizní film o důlním neštěstí na dole Dukla, (v roce 1961), podle skutečné události. Scénář trochu příliš ničím nepřekvapivý, s některými vysloveně slabšími místy, ale celkovej dojem pozitivní. Dějová omáčka kolem hlavní události, byla sice poměrně řídká, ale scény při požáru v podzemí, působily hodně věrohodně. Dramatické emoce to ve mně vzbudilo a nepůsobilo to přehnaně. Jen mě trochu tahala za uši ostravština, od pražských herců, konkrétně od Marthy „Přemluv bábu“ Issové. Taky mi vadilo, když se dobové retro natáčí ve stylu – „jako když soudruzi tenkrát točili filmy na Orwo“. Kameru bych si dokázal představit lepší. Ale na to, že jsem od tohoto „dvoudílného seriálu“ neočekával žádné velké zázraky, tak jsem byl příjemně překvapen.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.12.2018
Velmi slušná sonda do zákulisí práce, na kterou by většina z nás neměla koule. Ale za mě by se to obešlo bez prvního dílu. Martha Issová výborná.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 4.7.2018
David Ondříček si zvolenou látkou vytáhl trumf a ukázal, že ho umí i nechat zahrát. Důlní neštěští na Dukle pro mě bylo dosud neznámou, a Ondříček tomu dal také kulisy, že ta síla musela zacloumat snad každým, kdo film viděl. Pár momentů mi nesedlo, ale celkově musím smeknout klobouk a (nejen Ondříčkovi) poděkovat.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 2.7.2018
Dvoudílný film kterému chybí třetí díl. Velmi povedené drama. Škoda že na to jak moc prostoru bylo věnováno v první části výstavbě charakterů jednotlivých postav, tak mi na konci chyběl nějaký "dojezd" příběhu. Pro neznalého události pak může být nepřehledný vývoj vlastní tragédie v dole, včetně orientace v čase.
Ale jinak se dílo zdařilo. Čest!
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 13.6.2018
Nadstandardní televizní záležitost v čele s Marthou Issovou, která pod okoralou pragmatickou slupkou, myslí jen na svoji rodinu a to i v době, kdy po neštěstí vede svého dalšího syna do hornického učiliště. Prostě to tak chodilo. Nářečí mi nevadilo, ono to tam prostě patří. A že tak nemluvili všichni, tak to je snad taky jasné vzhledem ke spoustě naplavenin. Neznámá omladina ucházející, retrostylizace podpořila vyznění příběhu, horničtí chlapi se mi pletli, tím spíše, že většina byla pořád špinavá a neznámé tváře jsem moc neidentifikovala. Z ředitele a jeho suity šel strach, takhle hnusnýho Langmajera jsem snad nikde neviděla. Pro mě připomenutí neznámé záležitosti a opět potvrzení toho, že pro socialistické hospodářství pár desítek životů nic neznamenalo.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 7.6.2018
Kurnik, mlady ani na osobni odděleni nemusel, tak byl rychle přijaty. A už po prvni šichtě očiska jak stary haviř. A za scenu rvačky haviřu a zachranařu by autoři zaslužili po pyštisku, kaj na to přišli, na taku chujovinu, že by se spolem prali. Když jsem se ve zkratce koukl na snímek podruhé, zjistil jsem, že kromě Milana tu není jediná sympatická postava. (Myslím hlavní role). Kupříkladu Petr (Hes) je zralý na dvě, popřípadě i tři facky, Jana tak na deset a o Milanově babě Majce ani psát nebudu. Ta by zaslužila skopnut do šachty a zasypat. Královsky jsem se bavil při pokusu o nářečí. Ne celé, celkově to bylo jakž takž v pořádku, ale také měl někdo hlídat, aby tak mluvili furt, ni raz tak a raz tak. Nuže jak nyní na hodnocení. Některé scény byly hodně silné, hlavně ta rvačka o vzduch. Prostě, co bylo točeno dole, bylo vynikající. Nahoře však spousta nesmyslů, ale v podstatě to jelo bez hluchého místa. Já to udělám tak. Dám osmdesát ze sta a po dalším zhlédnutí uvidím. Protože tohle ještě jednou vidět stojí určitě za to.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 6.6.2018
Film nesleduje jen samotné neštěstí, ale i osudy hornické rodiny. Z toho pohledu to mohlo být kratší, ale co, patří to k tomu. Nechtěl bych dělat horníka.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 5.6.2018
Nejsem
horník a nikdy mě toto téma ani nijak nezajímalo,ke snímku jsem se dostal defacto náhodou,ale musím uznat,že mě zaujal.Ani ne tak tématem,ale výbornou režií,kamerou a hereckými výkony,kterým jsem prostě nevím proč,ale věřil.Co mi trochu vadilo,že díky nářečí jsem občas něčemu nerozuměl,ale zas uznávám, že bez něj by to nebylo ono:-)
Reklama
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 5.6.2018
Tož..
jako narozeny v hornickem kraju,si pamatuju haviře z 70-80tych let a dost pasuje ta mentalita.Cyp a chuj na denim pořadku. Rubaňovi proti čelbovym.(bitky) Filmové zpracování této tragédie o které se už skoro neví, je "dobrou" připomínkou starých šedivých časů.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 4.6.2018
Tak co kurva ostravaci? Hovno ti je potem cype!
Tak na TV tvorbu jednoznačně palec nahoru, výborná mluva a hlášky:-) ale vážně, neznám skutečnost, ale myslím, že doba a život na dole i doma v 60. letech se vystihl výborně a film měl spád a rozhodně fungoval příběh a bylo to o něčem, 80% ty pičo:-)
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film